„Vznikem důležitých obchodních uzlů, především v Indii, Číně a Jihoafrické republice se ztrácí důležitost využití tradičních obchodních systémů, jejichž centrum se nachází v Londýně a Švýcarsku,“ uvedl Švecov.
Z tohoto důvodu se diskutuje vytvoření nového obchodního systému na úrovni BRICS nebo na bázi bilaterálních dohod. Nový systém by sloužil jako základ pro etablování nových referenčních cen vzácných kovů.
Podle údajů tohoto artiklu již podepsaly centrální banky Ruska a Číny memorandum o vývoji bilaterálních obchodního systému. První kroky k novému obchodnímu systému mají být učiněny v roce 2018.
Ruská vláda navyšuje kontinuálně své zlaté rezervy
Podle údajů kitco.com navýšili Rusové své zásoby za posledních 10 let trojnásobně na 1 800 tun a i v říjnu opět přikoupili dalších 21 tun. Rusové se snaží snížit závislost na dolaru tím, že dolarové příjmy z prodeje ropy používají k nákupům zlata.
Podle Jeffa Christiana, ředitele agentury CPM Group, jde Rusko stejnou cestou jako Čína, která své přebytky z obchodní výměny s USA dříve ponechávala v dolarech, případně amerických dluhopisem, avšak v posledních letech rovněž nakupuje zlato.
„V těchto strategiích jsou obsažena důležitá politická poselství,“ tvrdí Christian. „Nejen v Číně a Rusku panuje krajní nespokojenost s monetární hegemonií, kterou USA prosadily po 2. světové válce.“ Jednoho dne bude i tento systém překonán.
(Zdroj: redakce Goldseiten.de, 27. 11. 2017)